Kanvas Tablo Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Kanvas Tablo Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Kanvas baskı tuval bezi üzerine yapılan dijital baskı ile elde edilen tablo çeşididir. Bu tabloların kalitesi hem baskı tekniğinin kalitesi hem de baskı yüzeyinin kalitesi ile doğrudan değişiklik gösterir. Tuval bezi olarak bilinen bez üzerine baskı yapıldıktan sonra ahşap çerçeve üzerine monte edilen baskı ile şık bir tablo elde edilir. Baskının geçirildiği bu ahşap çerçeveye kasnak adı da verilir. Tuval bezinin kalitesinin yüksek olması tablonun görüntüsünü doğrudan etkiler. Eğer yüksek baskı kalitesi isteniyorsa %100 pamuklu malzeme tercih edilmesi gerekir. Piyasada çok çeşitli baskı yüzeyleri bulunduğundan dolayı hangi yüzeyin ne tür bir avantaj sağladığını bilerek tercih yapmak sonuçların istenildiği gibi olmasını sağlar.

Kanvas tablo ile kavas baskı arasında farklılıklar vardır. Aslında iki ürün de tablo formatında satılsa da tablo ile baskı aynı şey değildir. Kanvas tablolar genellikle orijinal sanat eserleri taklit edilerek yapılırlar. Bu taklitte dijital baskı değil el emeği kullanılır. Yağlıboya ile tuval üzerine yapılan resimler kasnak adı verilen ahşap çerçeveye geçirilir. Bu tabloların üretiminde ressamın tekniğine göre farklılıklar ortaya çıkar. El emeği ile yapılan bu çalışmalar kanvas tablo olarak bilinirken günümüzde yaygınlaşan bu akım sayesinde ortaya çıkan dijital baskı ürünler de kanvas tablo olarak anılmaktadır.

Kanvas baskı olarak adlandırıldığı zaman anlamı ve sundukları daha net olan bu ürünlerin de oldukça eski bir tarihi vardır. Bir dönem çok yaygın olarak kullanılan posterlere alternatif olarak çıkan kanvas baskı daha dayanıklı ve kaliteli olması sebebiyle kısa sürede yayılmıştır. Bu süreçte dijital baskı tekniklerinin gelişmesi ve seri üretimin artması kanvas baskıların insan hayatında daha çok yer edinmesine olanak sağlamıştır.

About the author

Related Posts

Kanvas Tablo Seçimi

Evlerin dekorasyonu bireylere göre farklılıklar göstermektedir. Evlerin dekorasyonu bireylere göre...

Sevgililer Günü İçin Kanvas Tablolar

Sevgililer gününde hediye alacak olan kişiler hediyelerin sürekli olarak kullanılmasını...

renk seçimi

Kanvas Tablolarda Renk Seçimi

Salonunuza özel bir tablo nasıl seçilir bu yazımızda bu konuyu...

Leave Your Comment